Nyisztor György Hagyományőrző Néptánc Együttes
"Az együttes 1947. október 20-án alakult meg Méhkeréki Népi Együttes néven. Ezen a napon 50-60 lelkes méhkeréki fiatal gyűlt össze a templom melletti román iskolában, hogy megalakítsák a méhkeréki kultúrcsoportot." Ezekkel a mondatokkal kezdi Duló György alapító tag az együttes megalakulásának 50. évfordulójára írt megemlékező írását.Ebből az írásból kiderül, hogy ez az 50-60 fiatal igazából az 1848-49-es Forradalom és Szabadságharc 100. évfordulójának küszöbén ki akarta fejezni, hogy mennyire büszkék ők az elődeikre és az áldozatokról való megemlékezés jeleként egy trikolort avatnak és szentelnek meg. Ugyanezen a megbeszélésen a fiatalok veszélyben látták az addig jól működő "zsok"-ok, vasárnapi táncházak megszervezését, ez a bizonytalan jövő arra késztette a fiatalokat, hogy alapítsák meg a kultúrcsoportot, amely kórusból, színjátszó csoportból és akkor még csak 4 pár táncosból állt amelyhez hozzátartozott a népi zenekar is. A fiatalok így látták biztosítva megörökölt kulturális értékeink, néptáncaink és népzenénk továbbélését. A néptáncosok első vezetője és oktatója Turcu Marius volt. Rövid időn belül elkezdődtek a táncpróbák, a színjátszó csoport egy színdarabot gyakorolt. A táncosok első fellépése 1948. március 15-én volt, de mivel akkor még nem volt a falunak művelődési háza, az ünnepséget az állami iskola udvarán tartották, amelyen részt vett a falu apraja-nagyja. A sikeres bemutatkozást követően nem sokkal, március 21-én, Gyulán lép fel az együttes a Magyarországi Románok Kulturális Szövetségének magalakulásán, ahol nagy sikerük volt. Hasonló sikereik voltak még ugyanebben az évben Berettyóújfalun augusztus 30-án, majd Debrecen és Budapest következett a sorban.Természetesen sorolhatnánk hosszasan tovább az együttes fellépéseinek sorát a hazai és külföldi folklórfesztiválokkal, a nemzetiségi fesztiválokkal, de most csupán néhányat az együttes szempontjából fontosnak tartottakat említenék meg:
- Az együttes Szabó Pál és Máriássy Félix filmjében, a Csempészekben szerepel 1958-ban,
- Az együttes részt vett az 1988-ban megrendezett Ki Mit Tud? Országos versenyén és ahol a középdöntőig jutott el,
- 1993-ban ismét részt vett az együttes a Ki mit tud? Országos versenyén ahol a 2. helyen végzett,
- 1989-ben eljutott a Palma de Mallorca-i Világ Folklórfesztiválra,
- 1995-ben a Montoire-i Világ Folklórfesztiválon szerepelt az együttes Franciaországban.
Annyi év termékeny munkájának köszönhetően a méhkeréki román kultúra, néptáncaink és népzenénk, de együttesünk is egyre ismertebbek lettek úgy az országban, mint az országhatáron túl. Méhkerék folklórszerető lakossága, az a száz és száz táncos, azok az együttesek, amelyeknek repertoárjában ott vannak a méhkeréki táncok, mind, mind hozzájárultak a fellépéseik során, hogy táncainkat megismerjék és megszeressék, hogy Japántól Brazíliáig több országban ismerősen csengjen a Méhkerék szó. Ezektől a táncoktól és a népzenétől elválaszthatatlan lett Nyisztor György és Kovács Tivadar neve, mindketten a népművészet mesterei, a méhkeréki néptánc és népzene fáradhatatlan művelői és népszerűsítői. Mindketten 1987-ben egy hét különbséggel távoztak el közülünk. Nyisztor György halála után együttesünk felveszi a nevét.
Jelenleg az együttes vezetője, koreográfusa Ifj. Papp László. Az együttes repertoárját méhkeréki román táncokból (mînînţelu, ardelenescu, chimpinescu, bătuta, duba) készített koreográfiák alkotják.