TÁJÉKOZTATÓ
a jegyző hatáskörébe tartozó birtokvédelmi eljárásról szóló 17/2015. (II. 16.) Korm. rendelet alapján
a birtokvédelmi kérelem nyomtatvány kitöltéséhez, birtokvédelmi kérelem benyújtásához.
A birtokvédelmi eljárás kérelemre indul!
A kérelemnek tartalmaznia kell az alábbi adatokat:
1. A kérelmet benyújtó személy nevét, lakcímét, illetve célszerű megadni egyéb elérhetőséget is (telefonszám, jogi személy esetén név, székhely). FONTOS: A birtoklásban megzavart vagy birtokától megfosztott (természetes vagy jogi) személy nyújthat be kérelmet. Amennyiben képviselő jár el, csatolni kell a kérelmező képviseletében eljáró személy jogszerű meghatalmazását.
2. A birtoksértő személy nevét, lakcímét (jogi személy esetén név, székhely). FONTOS, hogy a birtoksértő személye megnevezésre kerüljön, ismeretlen személy ellen nincs mód birtokvédelmi eljárás lefolytatására.
**
A birtoksértő cselekmény leírásának tartalmaznia kell:
3. A birtokvédelmi eljárás megindításának alapjául szolgáló tényállás ismertetését, a birtokállapot megváltozására vonatkozó körülmények pontos leírását, ide értve a cselekmény leírását.
4. A birtokvitával érintett dolog megjelölését.
5. A jegyző illetékességét megalapozó adatokat (pl. a birtoksértéssel érintett ingatlan pontos, cím szerinti megjelölését; a birtoksértő magatartás elkövetésének helyére történő utalást) tényeket.
6. A birtoksértés időpontjára történő utalást, valamint a jegyző döntésére irányuló kifejezett kérelmet.
FONTOS: A jegyzőhöz a birtoksértés bekövetkezésétől számított 1 éven belül lehet benyújtani kérelmet, az
1 éven túli birtoksértések esetében bírósághoz lehet fordulni! (Folyamatos birtoksértő magatartás esetén az elkövetés kezdő időpontja az irányadó.)
7. A kérelemben foglaltak igazolására szolgáló bizonyítékok csatolása, felsorolása.
FONTOS: A birtokvédelmi szabályok szerint a jegyző NEM folytathat le bizonyítást hivatalból, valamennyi bizonyítékot a kérelmezőnek kell a hatóság rendelkezésére bocsátania! A birtokvita eldöntéséhez szükséges tényeket annak a félnek kell bizonyítania, akinek érdekében áll, hogy azokat a jegyző valósnak fogadja el.
Tanúként az hallgatható meg, aki a birtokvédelmi eljárással összefüggésben tanúvallomást kíván tenni, és akitől a bizonyítékként értékelhető vallomás várható.
***
A jegyző a kérelmet és a csatolt bizonyítékokat az eljárás megindulásától számított három napon belül nyilatkozattétel céljából megküldi az ellenérdekű félnek.
A birtokvédelmi eljárást a jegyző tizenöt napon belül folytatja le. Az eljárási határidőbe nem számít bele:
- a jegyzői megkeresés hivatalos iratként való postára adásának napjától annak kézbesítéséig vagy a megkeresés jegyzőhöz történő visszaérkezéséig terjedő időtartam;
- a jegyzői megkeresés kézbesítésétől az ellenérdekű fél nyilatkozatának megtételéig vagy az ellenérdekű fél írásbeli nyilatkozatának jegyzőhöz történő megérkezéséig terjedő legfeljebb nyolcnapos időtartam;
- Az Itv. 73/A. §-a szerinti, az illeték megfizetésére irányuló eljárás teljes időtartama, a felhívás kézhezvételétől az illeték lerovásáig terjedő idő.
****
FIGYELEM! A birtokvédelmi kérelem kötelező tartalmi elemeire (1–7. pont) vonatkozóan a birtokvédelmet kérőnek nyilatkoznia kell; ellenkező esetben a kérelem elutasításra kerül, hiánypótlásra nincs lehetőség, kivéve az illeték megfizetésére való felhívás esetén.
A jegyző a tényállás tisztázásához szükséges bizonyítékokat az eljárási határidő lejártát megelőző ötödik napig fogadja be, ezt követően a bizonyítási eljárást befejezi, és a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján meghozza a határozatát.